1.) fejezet:
Induljunk el egy képzeletbeli utazásra a Tanganyika-tó körül és nézzük meg milyen színvilággal találkozunk a Tropheusok széles színvilágában. Ismerkedjünk meg különféle változatokkal és azok viselkedés formájával. Legyen rálátásunk a valós életterükre és ezen belül kapjunk képet a Tanganyika-tó különböző partszakaszairól. Képzeletbeli utazásunknak célja, hogy egy kalandban vegyen rész a kedves olvasó a leírtak alapján.
Nem is húzom tovább az időt, mert feltételezem már mindenki nagyon várja az indulást. Zambiából a tó déli részéről indulva nyugatnak rögtön a szivárvány Mórik népes családja tárulkozik elénk, fantasztikus színes színvilággal bíró változatokat láthatunk. Szembe tűnik a barnás test szín, illetve a testen elhelyezkedő sárgás vagy narancsos folt. Az itt élő populáción az egységesség teljesen jól megfigyelhető, egészen Chisanzétől - Kaláig. Egyébként itt találta meg 1898 -ban Buolenger az első Tropheust a móri Mpulungut. Manapság is igen népszerű hal az akvaristák körében ez a Tropheus variáns, színvilágával pompázik az akváriumokban ahogy csapatban élik a minden napjaikat az akvárium üveg túloldalán.
Tropheus moorii Mpulungu (saját felvétel )
De folytatva utunkat felfelé keletre hamar elérkezünk Tanzániai területre, érdekes letisztult halakat láthatunk a Brichardi változatot.
Az itt élő variánsok többségét tökéletes hasonlóságot mutat formailag, meredekebb száj és homlok, illetve a has alatti úszótüskék száma ( amire még majd ki fogok térni ), illetve ami különlegessé teszi őket a rideg kék szem. Megjegyezném azt is, hogy a Brichardi az egyik legfiatalabb Tropheus változat az elsőket Burundi, Nyanza Lac közelében találta 1975 -ben Nelissen. A jellegzetes csíkjairól és barna testszínéről kapta nevét a csokoládé mórit.
Ahogy elérjük Mpimbwet egy érdekes Tropheus változattal találkozunk a Mpimbwével, sötétbarnás testszíne és függőleges csíkozása mellett a torkon vörös vagy narancsos folttal találkozhatunk és a jellegzetes kék szemmel. Egyébként besorolása még függőben, hisz elkülönítették és jelenleg is bejegyzésre váró fajok kézzé sorolható. Annyit megjegyeznék kísérteties a hasonlósága a Brichardi változathoz.
Közben kicsit elidőzünk a tó eme pontján és ahogy nézzük az itt élő tropheus állományt rögtön szembetűnik két különleges változat. Ikolánál található a Kaiser móri vagy más nevén császár móri, jelenlegi nevén Spec. Ikola ként tartják nyilván. Jellegzetes nyurga testet, barna alapszín és a testen elhelyezkedő vaskos sárga övvel pompázik. Egyébként ahogy megyünk a partvonalon feljebb úgy sötétedik feketésre az alapszín és a testfelépítés is inkább zömökebb tömzsibb, illetve a testen elhelyezkedő öv színe is inkább zöldes sárgásra változik. Viszont ami mindegyiknél jellegzetes az alulra eső szájállás és a piros szemkontúr. Testméretük nagyobb az átlag Tropheushoz képest, mivel ennél a változatnál nem ritka a 14-18 centiméteres méret. Ennél a változatnál két dolgot szeretnék kiemelni: 1.) Felfedezése során először a Brichardi változatokhoz sorolták, majd később az Sp. Black változatoknál kapott helyett, miután a Black kirizával próbáltak közös ágat találni nekik, de miután kiderült, hogy magasabb és zömökebb halról van szó, így jelenleg kikerült közülük és Spec. Ikola néven van nyilvántartva. Egyébként az akvaristák körében nem ritka még a Kaiser móri kifejezés sem. 2.) Tudni kell róla, hogy igen falánk hal, így akváriumi tartása mellett nem ritka, ha az akvaristák panaszkodnak a kényességükre. Pontosabban a falánkságának köszönhetően hajlamosabb a bélgyulladásra, más nevén a bloatra. De részletesen majd a betegség fejezetnél fogok írni a bélgyulladásról.
Minden jog fentartva!