Dajkasügérek:
A Tropheus az Afrikai sügérek családjába tartozik, endemikus faj ami annyit jelent kizárólag a Tanganyika-tóban él! Körbe a tó sziklás partszakaszán szinte mindenütt megtalálható fél métertől egészen 3 méteres mélységig, kivétel a Polli ( Annectens ) aki 4-8 méter mélységben vagy a Duboisi aki 5-15 méteres mélységben található. A bölcsőszájú halak családjához ( Cichlidae ) tartozik. Rögtön felvetődik a kérdés, mit is jelentenek a bölcsőszájú halfélék?
A bölcsőszájú halak családját két részre osztják, az egyik a már kikelt ivadékot veszi a szájába és gondozza azt, vagy a szájban történő megtermékenyítés követően a 28-30 napon a már kikelt kishalakat engedi el majd gondozza még néhány napig. A Tropheus nem a nevét az ivadékgondozó viselkedéséről kapta, vagy is Tropheus/ Dajkasügér.
Az elengedett kishalak a görgetegzónába bújva talának menedéket a ragadozóktól. Fő táplálékuk a sziklákon megtelepedett algatelepek. A Tropheus növényevő hal, de ettől függetlenül a tóban az évszakok által kínált változatos eleséget ( Plankton, szúnyoglárva, stb...) sem veti meg.
Változatonként csapatokban élnek, de nem keverednek, még ha csak egy befolyás is válassza el a két csoportot. Minden csapatnak meg van a maga vezérhímje aki gondoskodik az utódnemzésről és megvédi a nőstényeit a betolakodóktól.
A vezérhímek elég agresszív viselkedést mutatnak nagy általánosságban, ebből adódóan az akvaristák körében folyamatosan vitatott téma az akváriumi tartás során, hogy mekkora egyedszámban tartsák az általuk kiválasztott tropheus csapatot és milyen nemi arányban? Erre még visszatérünk majd és ki fogjuk vesézni az akváriumi tartás fejezetnél. Tehát visszatérve a Tropheus nemhez jelenleg 11 változatot tartanak számon.
A fent felsorolt változatokon belül számtalan variánst tartanak számon, ami napjainkban is bővül. Talán a kinti importőröknek nagy üzleti fogás az új névvel ellátott variánsok. De nekünk embereknek is köszönhető az elmúlt években előkerült halak többsége. Akvarista társaimmal folytatott beszélgetések alkalmával szokott szó esni az újonnan felfedezett halakról.Több esetben hallani, hogy a halbefogók keze is benne van a dologban! Ugyan is! Ha vihar tőr ki a Tanganyika-tavon, felér a tengeren zajló viharos körülményekkel, ezekben az esetekben a hajón lévő rakományt a vízbe öntögetik, hogy mentsék a halászok a saját életüket. A tó adott részébe bekerülő Tropheusok keverednek, amiknek az esetek nagy részében új Tropheus variánsok, vagy bizonyos esetekben akár változatok is előkerülhetnek. Ebből is kifolyólag az elmúlt évek komoly fejtőrést okozott a halbiológusok számára. Több neves külföldi weboldal foglalkozik a fent leírtakkal, többek közt szenzáció ként emlegetik az újonnan éppen előkerülő Tropheus állományt. Halkan szeretném megjegyezni, ha ugyan ez akváriumi körülmények közt esne meg, azokban az esetekben ezek az állatokat bastard jelzővel illetnék, ami az akvaristák számára nem éppen előnyös.
Minden jog fentartva!