MENÜ

Tropheus Polli

Eme kis kitérő után folytassuk utunkat és nézzük meg az itt élő kettes számú különleges Tropheusunkat, mégpedig ha már itt időztünk Ikolába keressük fel a Polli ikolát. Egy igen érdekes világos csíkozású barnás alapszínű hal, akinek ugyan úgy mint a brichardinak mélykék szeme van és robusztus testalkata mint a kaiser mórinak. Ami még szembetűnő különlegessége ennek a halnak a villás farok,  ez az idáig felsorolt tropheusokra nem jellemző. Manapság Annectens néven van nyilvántartva. Egyébként 1900 -ban fedezte fel George Albert Boulenger az első Pollit, nevéhez több változat is köthető. 

 Tropheus Sp. Bulu Point

Következő  állomásunk Bulu Point, itt a Spec. Black Bulu Pointtal ismerkedünk meg. Az említett tropheus Sp. Black családjából való. Ennek a változatnak minden variánsánál egy a közös, mégpedig a fekete alap testszín, nyurgább testalkat és a méretük is kisebb a említett kaiser mórihoz vagy a Pollihoz képest. Az ő esetükben a nőstények 10-12cm míg a hímek a 12-13cm nagyságot érik el. Jellegzetes két piros folt helyezkedik el a testen és piros szemkontúr emeli ki a szemet. Viselkedésben egy örökmozgó halat ismerhetünk meg, de ez ugyan úgy az összes Blackekre  jellemző. Érdekesség ként a tropheus Sp. Aff Brichardi néven futottak majd Ad Koningsa Sp. Black ( fekete bábasügér ) nevet adta nekik, így kerültek be a jelenlegi besorolásukba. 

 Tropheus Duboisi Maswa

Utunkat folytatva Maswa és Halembe felé vesszük az irányt, hogy ismételten megismerhessünk egy egyedülálló Tropheus változatot. Érkezésünkkor több érdekes Tropheusra leszünk figyelmes, de kezdeném egy valóban különleges hallal a fehér pöttyös bábasügérrel. Nevét arról kapta, hogy kiskorában a fekete testszínét apró fehér pettyek borítják, majd mikor eléri az ivarérettséget  eltűnnek a pettyek és helyette egy vaskos sárga öv lesz látható a már párzásra alkalmas példányokon. Nos nem is húzom az időt tovább, feltételezem már képben van mindenki kiről is szól az írás? Nem másról, mint a Duboisi Maswáról. Merőben eltér a megszokott Tropheus változatoktól, már első látásra látjuk a szájállásán, hogy nem a megszokott alulra eső forma, inkább távoli rokonához a Petrochromis hoz hasonlítható. A testét nézve egy robusztus Tropheus látványa tárulkozik elénk, ami esetenként elérheti a 14-15cm nagyságot is. Különlegessége az acélkék álarca és a nem megszokott élettere, mivel ezek a halak inkább  5-15 méteres mélységben érzik igazán otthon magukat. Egyébként a Tropheus családban a Duboisi a legősibb változat,  variánsai megtalálhatóak a tó keleti és nyugati partvonalán. Marlier nevéhez köthető a változat, 1959 -ben tett róluk feljegyzést. 

Tropheus Sp. Lunatus Maswa 

Ha már itt időzünk a Maswa öbölben szeretnék bemutatni a másik változatot akit szintén Maswa névvel láttak el. Ez a hal fiatal felfedezés, nagy újdonságnak számít az akvaristák körében. Tudniillik igen közeli leszármazottja a brichardi változatnak, de még is kikerült közülük a jegyeiből kifolyólag. A rideg kék szemen kívül itt egy karakteresebb változatot láthatunk, akinek szélesebb testalkata van, magasabb homloka és mélyebbre eső szájállása, ezen kívül ami különleges benne, a villás farok. A jelenlegi álláspont szerint néhány csapatról számolnak be, ami Európában akvaristákhoz került a vadon élő állományból. Érdekes módon ez a hal első látásra hasonlóságot mutat a Brichardi Malagarazi felé, de a valóságban mégsem, hisz a fent említett jegyeknek  és az élénkebb pigmentációnak köszönhetően még is különböznek egymástól. 

Tropheus Sp. Lunatus Malagarazi 

Miután a fent leírtak mérhetetlen kíváncsiságra sarkaltak minket, így rögtön úgy döntünk Bulomborába vesszük az irányt, hogy élőben is szemügyre vegyük a Brichardi Malagarasit. Először a tó Malagarasi folyó befolyását látogatjuk meg, ahol ezek a csodálatos halak élnek. Érkezésünket követve elámulunk a látványtól, mert valóban első ránézésre hasonlóságot vélünk felfedezni a Lunatus Maswához, majd miután jobban elkezdjük szemlélni ezt a csodálatos halat, akkor látunk különbségeket a két variáns között. Egyébként meg kell jegyeznem a Tropheus Malagarazi is a vitatott variánsok közzé esett, így jelenleg kikerült a Brichardik közül és szintén az Sp. Lunatusok közzé kapott besorolást.

 

előző oldal                                                                                              Következő oldal

 

 

 

 

Minden jog fentartva!

Hírek

  • 2018-01-12 16:45:08

  • 2018-01-10 14:35:08

    Tropheus Hungary

Asztali nézet