Eme kis kitérő után folytassuk utunkat és nézzük meg az itt élő kettes számú különleges Tropheusunkat, mégpedig ha már itt időztünk Ikolába keressük fel a Polli ikolát. Egy igen érdekes világos csíkozású barnás alapszínű hal, akinek ugyan úgy mint a brichardinak mélykék szeme van és robusztus testalkata mint a kaiser mórinak. Ami még szembetűnő különlegessége ennek a halnak a villás farok, ez az idáig felsorolt tropheusokra nem jellemző. Manapság Annectens néven van nyilvántartva. Egyébként 1900 -ban fedezte fel George Albert Boulenger az első Pollit, nevéhez több változat is köthető.
Következő állomásunk Bulu Point, itt a Spec. Black Bulu Pointtal ismerkedünk meg. Az említett tropheus Sp. Black családjából való. Ennek a változatnak minden variánsánál egy a közös, mégpedig a fekete alap testszín, nyurgább testalkat és a méretük is kisebb a említett kaiser mórihoz vagy a Pollihoz képest. Az ő esetükben a nőstények 10-12cm míg a hímek a 12-13cm nagyságot érik el. Jellegzetes két piros folt helyezkedik el a testen és piros szemkontúr emeli ki a szemet. Viselkedésben egy örökmozgó halat ismerhetünk meg, de ez ugyan úgy az összes Blackekre jellemző. Érdekesség ként a tropheus Sp. Aff Brichardi néven futottak majd Ad Koningsa Sp. Black ( fekete bábasügér ) nevet adta nekik, így kerültek be a jelenlegi besorolásukba.
Utunkat folytatva Maswa és Halembe felé vesszük az irányt, hogy ismételten megismerhessünk egy egyedülálló Tropheus változatot. Érkezésünkkor több érdekes Tropheusra leszünk figyelmes, de kezdeném egy valóban különleges hallal a fehér pöttyös bábasügérrel. Nevét arról kapta, hogy kiskorában a fekete testszínét apró fehér pettyek borítják, majd mikor eléri az ivarérettséget eltűnnek a pettyek és helyette egy vaskos sárga öv lesz látható a már párzásra alkalmas példányokon. Nos nem is húzom az időt tovább, feltételezem már képben van mindenki kiről is szól az írás? Nem másról, mint a Duboisi Maswáról. Merőben eltér a megszokott Tropheus változatoktól, már első látásra látjuk a szájállásán, hogy nem a megszokott alulra eső forma, inkább távoli rokonához a Petrochromis hoz hasonlítható. A testét nézve egy robusztus Tropheus látványa tárulkozik elénk, ami esetenként elérheti a 14-15cm nagyságot is. Különlegessége az acélkék álarca és a nem megszokott élettere, mivel ezek a halak inkább 5-15 méteres mélységben érzik igazán otthon magukat. Egyébként a Tropheus családban a Duboisi a legősibb változat, variánsai megtalálhatóak a tó keleti és nyugati partvonalán. Marlier nevéhez köthető a változat, 1959 -ben tett róluk feljegyzést.
Ha már itt időzünk a Maswa öbölben szeretnék bemutatni a másik változatot akit szintén Maswa névvel láttak el. Ez a hal fiatal felfedezés, nagy újdonságnak számít az akvaristák körében. Tudniillik igen közeli leszármazottja a brichardi változatnak, de még is kikerült közülük a jegyeiből kifolyólag. A rideg kék szemen kívül itt egy karakteresebb változatot láthatunk, akinek szélesebb testalkata van, magasabb homloka és mélyebbre eső szájállása, ezen kívül ami különleges benne, a villás farok. A jelenlegi álláspont szerint néhány csapatról számolnak be, ami Európában akvaristákhoz került a vadon élő állományból. Érdekes módon ez a hal első látásra hasonlóságot mutat a Brichardi Malagarazi felé, de a valóságban mégsem, hisz a fent említett jegyeknek és az élénkebb pigmentációnak köszönhetően még is különböznek egymástól.
Miután a fent leírtak mérhetetlen kíváncsiságra sarkaltak minket, így rögtön úgy döntünk Bulomborába vesszük az irányt, hogy élőben is szemügyre vegyük a Brichardi Malagarasit. Először a tó Malagarasi folyó befolyását látogatjuk meg, ahol ezek a csodálatos halak élnek. Érkezésünket követve elámulunk a látványtól, mert valóban első ránézésre hasonlóságot vélünk felfedezni a Lunatus Maswához, majd miután jobban elkezdjük szemlélni ezt a csodálatos halat, akkor látunk különbségeket a két variáns között. Egyébként meg kell jegyeznem a Tropheus Malagarazi is a vitatott variánsok közzé esett, így jelenleg kikerült a Brichardik közül és szintén az Sp. Lunatusok közzé kapott besorolást.
Minden jog fentartva!